Course content

How to sell and purchase products in different units of measure, and apply better pricing?

How to sell and purchase products in different units of measure, and apply better pricing?

Lets purchase in bulk (e.g. 1000 units), create a pack at the some selling them in packs.

Pack of 4, Pack of 8, Pack of 10 and Pack of 12

Its better to apply the pricing rules when customer buy bigger pack, lets apply the below pricing rules to encourage customer to buy bigger pack.

12 units - 6$
10 units - 7$
08 units - 8$
04 units - 9$
01 unit - 10$
Views
29 Total Views
1 Members Views
28 Public Views
Share on Social Networks
Share Link
Use permanent link to share in social media
Share by mail

Please login to share this video by email.

Embed in your website